Grupa Bezpieczeństwa Wewnętrznego

Informacje, notatki, galeria, hide-park itp :)


#1 2010-09-12 10:31:47

 Przemek

Administrator

status przemowielki@aqq.eu
8958362
Call me!
Skąd: Wińsko
Zarejestrowany: 2010-08-23
Posty: 7
Punktów :   
WWW

Wymagania i niezbędne dokumenty

http://img689.imageshack.us/img689/2226/policjaodznaka.jpg




Procedura ubiegania się o pracę w policji jest długa i skomplikowana. Postaramy się przybliżyć ją Wam w sposób jak najbardziej przystępny. Poniżej znajdziecie opisane krok po kroku poszczególne etapy rekrutacji.

Wymogi formalne

Aby ubiegać się o przyjęcie do policji należy spełnić kilka kryteriów formalnych. Trzeba posiadać polskie obywatelstwo, cieszyć się nieposzlakowaną opinią, mieć co najmniej średnie wykształcenie (wyjątek stanowi praca w oddziałach prewencji, gdzie czasami można się legitymować niższymi kwalifikacjami), a także zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych. Kandydat do policji musi być osobą niekaraną i korzystać z pełni praw publicznych. Po spełnieniu tych wymogów, rozpoczyna się postępowanie kwalifikacyjne.

Postępowanie kwalifikacyjne

Terminy rekrutacji oraz minimalną liczbę osób planowanych do przyjęcia do służby w danym roku ustala Komendant Główny Policji. Informacje o naborze można znaleźć w prasie ogólnopolskiej, policyjnej, na stronach internetowych komend wojewódzkich i KGP (www.policja.pl ), a także w wojewódzkich i powiatowych urzędach pracy.

Pierwszy etap postępowania kwalifikacyjnego to złożenie odpowiednich dokumentów: podania o przyjęcie do służby, kwestionariusza osobowego, życiorysu (własnoręcznie napisanego), kserokopii świadectw pracy, kserokopii dokumentów potwierdzających wykształcenie oraz doświadczenie i kwalifikacje zawodowe, a także wypełnionej ankiety bezpieczeństwa osobowego i książeczki wojskową (jeżeli kandydat objęty jest ewidencją wojskową). Dokumenty należy złożyć w komórce ds. doboru w komendzie wojewódzkiej policji.
Następnie dokumenty są weryfikowane przez policję i jeśli są prawdziwe, kompletne i odpowiadają wymaganiom zawartym w ogłoszeniu, kandydat zostaje zaproszony na rozmowę wstępną, podczas której dowie się on o dalszych etapach rekrutacji i wszystkich ważnych terminach.

Kolejne etapy postępowania kwalifikacyjnego to test wiedzy i oceny sprawności fizycznej. Oba testy odbywają się tego samego dnia, w jednej z pięciu szkół policyjnych: w Katowicach, Szczytnie, Legionowie, Pile i Słupsku.


Podczas rekrutacji kandydaci muszą zdać m.in. test wiedzy, test sprawnościowy, psychologiczny i wywiad
fot. Iwona Grabska
Test wiedzy

Test składa się z 40 pytań, do każdego są podane cztery odpowiedzi (tylko jedna jest poprawna), za prawidłową odpowiedź dostajemy 1 punkt. Test wiedzy ma charakter rankingowy i sprawdza zakres wiedzy z funkcjonowania administracji publicznej, w tym policji i bezpieczeństwa publicznego.

Bazę pytań testowych znajdziecie pod tym linkiem: http://www.policja.pl/rekrutacja/test_wiedzy.html

Test sprawności fizycznej

Ocena sprawności fizycznej polega na pokonaniu toru przeszkód w odpowiednim czasie, a wyniki zostają przeliczane na punkty. Aby zaliczyć test, tor trzeba pokonać maksymalnie w 1 minutę i 45 sekund. Normy czasowe dla kobiet i mężczyzn są identyczne.

Szczegółowo rozpisane czasy i punkty znajdują się tutaj: http://www.policja.pl/rekrutacja/informator5.html#czasy

Jeśli kandydat testu nie zaliczy, może go powtórzyć, pod warunkiem złożenia w terminie od 30 do 60 dni oświadczenia, że dalej ubiega się o przyjęcie do służby.

Test psychologiczny

Test psychologiczny prowadzony jest przez psychologa metodą MultiSelect. Składa się z dwóch części: indywidualnego badania kandydata przed komputerem i rozmowy z psychologiem. Test sprawdza zdolności intelektualne, zachowania społeczne, stabilność i postawę w pracy. Można za niego uzyskać od 1 do 60 punktów.

Zobacz:
Uczniu, studencie, zostań policjantem!
Trudniej dostać się do niektórych szeregów policji
Wywiad zorganizowany

Podczas tego etapu kandydat odpowiada na pytania, które oceniają jego cechy i kompetencje do służby. Jest to np. motywacja do pracy w policji, autoprezentacja, umiejętność formułowania myśli, nawiązywanie kontaktów czy współpraca w grupie. Aby zaliczyć ten etap, trzeba zdobyć co najmniej 36 punktów na 60 możliwych. W razie niepowodzenia można go powtórzyć na takich samych zasadach, co test sprawnościowy.

Ostatnim etapem postępowania kwalifikacyjnego jest komisja lekarska, badająca fizyczne i psychiczne zdolności kandydata do pracy w policji.

Gdy już kandydatowi uda przebrnąć się przez wszystkie etapy, czeka go postępowanie sprawdzające, które ma ustalić czy dana osoba może uzyskać dostęp do informacji niejawnych, potwierdzony „poświadczeniem bezpieczeństwa”. Jeśli kandydat nie uzyska takiego potwierdzenia, automatycznie zakończone zostaje postępowanie kwalifikacyjne.

System punktowy

O przyjęciu do policji decyduje lista rankingowa kandydatów. Sporządzana jest wg punktów, które można uzyskać podczas poszczególnych etapów (test wiedzy, sprawnościowy, psychologiczny i wywiad) a także za punktowane preferencje zawarte w ogłoszeniu. Kandydat może zdobyć maksymalnie 218 punktów. Szczegóły tutaj: http://www.policja.pl/rekrutacja/informator5.html




Aby stać się pełnoprawnym gliną, rekrut musi odbyć 6,5 miesięczne szkolenie i trzyletnią służbę przygotowawczą
fot. Szymon Aleksandrowicz
Co dalej?

Przyjęcie do policji nie oznacza automatycznego zatrudnienia na stałe. Przed rekrutem jeszcze długa droga do stania się pełnoprawnym „gliną”. Najpierw świeżo upieczonych policjantów czeka 6,5 miesięczne szkolenie zawodowe podstawowe w szkole policyjnej. Po ukończeniu go i zdaniu egzaminów, policjant kierowany jest do jednostki, do której został przyjęty i pełni tam służbę przygotowawczą przez trzy lata. Dopiero po upływie tego okresu, zostaje mianowany na stałe.

Jak zostać oficerem policji?

Każdy funkcjonariusz może również zostać oficerem policji. Aby uzyskać ten prestiżowy tytuł trzeba przede wszystkim być już na stałe zatrudnionym w policji (a więc minimum po 3 latach służby). Droga do uzyskania stopnia oficerskiego zgodnie z obowiązującymi przepisami może przebiegać dwutorowo.

Pierwszym sposobem jest ukończenie przez policjanta studiów pierwszego stopnia na kierunku „Bezpieczeństwo Wewnętrzne” w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie. W drugim przypadku jest to ukończenie szkolenia zawodowego dla absolwentów szkół wyższych również w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie, które trwa około 6 miesięcy.

Przyjęcie policjanta na szkolenie dla absolwentów szkół wyższych następuje po zaliczeniu przez niego postępowania kwalifikacyjnego, składającego się z testu wiedzy, który zawiera 60 pytań.

Policjant po ukończeniu szkolenia może przystąpić do egzaminu oficerskiego wymaganego do mianowania na pierwszy stopień policyjny w korpusie oficerów młodszych Policji, jeżeli spełnia łącznie następujące warunki:

1)    jest mianowany albo powołany na stanowisko, dla którego jest określony policyjny stopień etatowy w korpusie oficerów Policji;
2)    ukończył szkolenie zawodowe dla absolwentów szkół wyższych albo studia
w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie;
3)    uzyskał pozytywną opinię lub okresową ocenę

Egzamin jest sprawdzianem wiedzy oraz umiejętności niezbędnych do właściwego wykonywania zadań służbowych. Obejmuje on odrębnie oceniane i następujące kolejno etapy, tj. test wiedzy oraz test umiejętności.

Pierwszy stopień policyjny w korpusie oficerów młodszych Policji nadawany jest policjantom przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Więcej informacji na temat tego, jak zostać oficerem, znajdziecie na stronie Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.




Źródło: http://studente.pl/artykuly/10367/Jak-z … rzewodnik/

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.graznaruto.pun.pl www.77rgdh.pun.pl www.pokemon-em-pbf.pun.pl www.demonicangels.pun.pl www.gfpbf.pun.pl